Zarejestruj się
Masz już konto?
Zaloguj się
 
Partner strategiczny
Wsparcie żywieniowe Gruczoł krokowy Płuco i opłucna Pierś Przewód pokarmowy Układ moczowo-płciowego Narządy głowy i szyi Gruczoły wydzielania wewnętrznego Ginekologia onkologiczna Czerniak Mięsaki tkanek miękkich, kości i GIST Terapia wspomagająca Inne Hematologia Leczenie bólu
 
 
Octan abirateronu wypadł z listy leków refundowanych, pacjenci boleśnie odczuwają skutki
więcej
 
Dział: Aktualności
Chorzy z zaawansowanym rakiem prostaty, opornym na standardową chemię, nie są już leczeni nową terapią, wydłużającą życie i poprawiającą jego komfort. Nowy lek nie znalazł się na obowiązującej od września liście leków refundowanych.
-Nawet ci pacjenci, którym podawano octan abirateronu, nie mogą być pewni, czy terapia będzie wznowiona - pisze "Głos Wielkopolski". -W jeszcze bardziej dramatycznej sytuacji są pozostali chorzy - dopiero oczekujący na rozpoczęcie leczenia. Dla nich wszystkich nie ma alternatywy, ponieważ ich organizm nie reaguje lub przestał reagować na chemioterapię standardową - dodaje.

- Będziemy leczyć innymi, standardowymi schematami chemioterapii, chociaż u chorych z zaawansowanym rakiem prostaty charakteryzują się one niewielką skutecznością i generalnie są rzadko stosowane. Ale są zgodne z literaturą, według której zmniejszają dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie - mówi prof. Piotr Wysocki z Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Octan abirateronu jest drogi. Jedno opakowanie wystarczające na miesiąc kosztuje 15-16 tys. zł. Resort zdrowia, jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, uzależnił powrót "leczenia zgodnego ze sztuką medyczną" od wyników negocjacji z producentem.

-Negocjujący podczas rozmów nie mają zwyczaju ujawniać szczegółów dotyczących ani ceny, ani terminu ich zakończenia. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, rozmowy utknęły na 100 złotych różnicy w cenie leku, którą proponuje strona polska, a poniżej których nie chce zejść producent - pisze "Głos Wielkopolski".
 
 
 
© 2015 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.